Artykuły z działu: Nasze publikacje

Nowa publikacja Powiatowej Biblioteki Publicznej w Puławach „Lotnisko Borowina-Gołąb. Okruchy pamięci” autorstwa Małgorzaty Daniłko

Miło nam poinformować, że na lokalnym rynku wydawniczym pojawiła się kolejna publikacja wydana przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Puławach. Książka opisuje nieznane dotąd szerszej publiczności historyczne wydarzenia jakie miały miejsce na terenie powiatu puławskiego. 2 września 1939 r. niemieckie samoloty zbombardowały okolicę lotniska Borowina-Gołąb w pobliżu jeziora Nury. W wyniku bombardowania śmierć poniosły osoby cywilne - mieszkańcy Gołębia i Borowej. Były to głównie kobiety i dzieci, które w pobliżu lotniska od strony lasu robiły pranie. Autorką książki jest Małgorzata Daniłko, absolwentka filologii polskiej i regionalistka, która zajmuje się badaniem dziejów Gołębia i okolic, założyła także stronę internetową Gołąb na Wisłą.

Nowa publikacja Powiatowej Biblioteki Publicznej w Puławach „Sto osobliwości na stulecie Niepodległości. 1918-2018”

Na lokalnym rynku wydawniczym pojawiła się kolejna publikacja wydana przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Puławach. Tym razem książka dotyczy najważniejszego momentu w historii Polski, czyli odzyskania Niepodległości. Autorem publikacji jest Jacek Śnieżek - znany puławski regionalista. Książka „Sto osobliwości na stulecie Niepodległości” opisuje aż sto osobliwości dotyczących powiatu puławskiego oraz upamiętnia ludzi i wydarzenia sprzed stu laty. Nasza publikacja posiada ramy czasowe.

„Dopóki płynie – Rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły” zapraszamy do lektury

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając znaczenie Wisły w życiu naszego Narodu i Państwa, ogłosił rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły. Wisła – Królowa Polskich Rzek to nasze naturalne a także historyczno-kulturowe dziedzictwo. Aż cztery jednostki samorządowe Powiatu Puławskiego położone są wzdłuż Wisły. Żyjemy i mieszkamy w powiecie, który rzeka łączy i integruje. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Puławach, włączając  się w obchody Roku Rzeki Wisły, przygotowała kilka inicjatyw promujących walory turystyczne i przyrodnicze rzeki. Jedną z nich było wydanie książka autorstwa Jacka ŚnieżkaDopóki płynie – Rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły

Nowa odsłona publikacji regionalnej „Magia Świąt”

Boże Narodzenie i Wielkanoc to wyjątkowy czas. Okres, który jak żaden inny obfituje w oryginalne tradycje, obrzędy i obyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dlatego Powiatowa Biblioteka Publiczna w Puławach postanowiła wznowić wydaną w 2011 r. publikację regionalną pt. „Magia Świąt Bożego Narodzenia / Wielkiej Nocy – spotkanie z tradycją”. 

Powiatowa Biblioteka odkrywa tajemnice szafy babci i dziadka

Na lokalnym rynku wydawniczym pojawiła się kolejna publikacja Powiatowej Biblioteki Publicznej w Puławach.  To już szóste wydawnictwo biblioteki a trzecie z serii „spotkanie z tradycją”. Tym razem zakres tematyczny oscylował wokół tajemnic ukrytych w szafach, skrzyniach i kufrach.

 

 

 

Tajemnice szafy babci i dziadka – spotkanie z tradycją” zachęca do poznania tajników dawnego sposobu ubierana się. Powróćmy na chwilę do przeszłości, kiedy jasno określano, jakie kroje, kolory, tkaniny obowiązywały w strojach codziennych i odświętnych. 

„Myszki, mrówki, wiewiórki i inne bajdurki”, czyli kolejna publikacja końskowolskiej biblioteki

Gminna Biblioteka Publiczna w Końskowoli w 2013 r. wydała drukiem kolejną publikację regionalną: „Myszki, mrówki, wiewiórki i inne bajdurki”. Tym razem książka stanowi zbiór wierszyków autorstwa poety ludowego Zbigniewa Kozaka, którego korzenie sięgają gminy Końskowola, a dokładniej Sielc. 

„Tajemnice szafy babci i dziadka – spotkanie z tradycją” w eterze

Ruszyły prace nad nową publikacją regionalną Powiatowej Biblioteki Publicznej w Puławach. Będzie to już szósta publikacja, a trzecia z serii „spotkanie z tradycją”.  Tym razem zakres tematyczny krążyć będzie wokół szafy, a więc dawnego sposobu ubierana się. 

Skarby przyrodnicze Powiatu Puławskiego

Na rynku wydawniczym pojawiła się kolejna publikacja Powiatu Puławskiego tym razem dotycząca zagadnień przyrodniczych. "Skarby przyrodnicze Powiatu Pułaskiego” to książka opisująca bogactwo architektury krajobrazu naszego terenu. Dodatkowym atutem publikacji jest fakt, że została ona w całości przetłumaczona na języka angielski.

Sprawdź "W co się bawić" - przeczytaj najnowszą książkę PBP w Puławach

Już jest piąta publikacja Powiatowej Biblioteki Publicznej w Puławach pt. „O zabawach, zabawkach i nie tylko – spotkanie z tradycją". Pięć odpowiedzi na pytania: "W co się bawić ?", "Czym się bawić ?" a na zakończenie mini poradnik: "Jak to zrobić ?". To kolejna książka z serii „Spotkanie z tradycją”. Książka zawiera ilustracje autorstwa Jolanty Wawer oraz wiersze Zbigniewa Kozaka. 

Już wkrótce Powiatowa Biblioteka Publiczna w Puławach znajdzie odpowiedź na pytanie: „W co się bawić ?”

PBP w Puławach mocno zaznaczyła swoją obecność na lokalnym rynku wydawniczym. W tym roku nie może więc zabraknąć kolejnej publikacji, która opisuje regionalne tradycje. W listopadzie ukaże się już piąta publikacja PBP w Puławach pt. „O zabawach, zabawkach i nie tylko – spotkanie z tradycją". Już sam tytuł sugeruje obszar tematyczny najnowszego wydawnictwa. Kolorowe zabawki kuszą z telewizyjnych reklam. Zapominamy o tym, że kiedyś do dobrej zabawy wystarczyło to, co było akurat pod ręką: kapsle, patyczki lub kawałek szkiełka.

Strony

Subskrybuj Artykuły z działu: Nasze publikacje